10
Жовтень 2022року
моніторимо зміни
що змінилося

Воєнний абгрейд закупівельного законодавства: як діяти до нових норм

Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» та інших законів України щодо здійснення оборонних та публічних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану» від 16.08.2022 № 2526-IX (далі — Закон № 2526) офіційно опублікований 09.09.2022 у газеті «Голос України». Відтак наступного дня після цієї дати набрали чинності усі законодавчі норми, які цей Закон запроваджує.

Тобто з 10.09.2022 замовники мають використовувати нові норми під час своїх закупівель.

Нові норми у Законі № 922

Закон № 2526 допов­нює розділ X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 922 новими пунктами 3-7 і 3-8. Вони запроваджують важливі зміни у закупівлях на період дії правового режиму воєнного стану в Україні.

А саме, що:

  • на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особ­ливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом № 922, визначає КМУ із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз;
  • на період дії правового режиму воєнного стану в Україні в разі здійснення замовником закупівлі без використання ЕСЗ, якщо вартість закупівлі дорівнює або перевищує 50 тис. грн, замовник оприлюднює в ЕСЗ звіт про договір про закупівлю, укладений без використання ЕСЗ, не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня укладення такого договору.

У такому звіті замовникам дозволили не публікувати інформацію про своє місцезнаходження та/або місцезнаходження постачальників (виконавців робіт та надавачів послуг), та/або місце поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг, якщо поширення такої інформації несе ризики для безпеки замовника та/або постачальників/виконавців робіт/надавачів послуг.

Закупівлі після набрання чинності змінами

Поява нових законодавчих норм викликала чимало запитань. Тож аби зорієнтувати замовників, Мін­еко­но­міки оприлюднило офіційне пояснення – у листі від 12.09.2022 № 3323-04/64632-06.

Насамперед Мін­еко­но­міки поінформувало, що наразі КМУ розробляє проєкт постанови, яка встановлюватиме особ­ливості закупівель товарів, робіт і послуг на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування.

Також маємо пояснення Мін­еко­но­міки, як проводити закупівлі до ухвалення нової постанови.

Як бути із розпочатими закупівлями. Уповноважений орган нагадує, що Постанова № 169 наразі є чинною. 

Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи (ст. 58 Конституції України). Надання зворотної дії в часі нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або в іншому нормативно-правовому акті (рішення КС від 09.02.1999 № 1-рп/99).

КМУ має ще визначити особливості закупівель товарів, робіт і послуг на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування. А до того часу з огляду на останні законодавчі зміни, закупівлі, які замовники розпочали за Законом № 922 або чинними нормативно-правовими актами КМУ, які охоплюють питання закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану, завершують відповідно до порядку, встановленого Законом № 922 або такими нормативно-правовими актами.

Як бути із укладеними договорами. Договори про закупівлю, державні контракти (договори), укладені до 10 вересня, тобто до набрання чинності законодавчими змінами, діють:
• до їх повного виконання. Сторони виконують такі договори відповідно до умов, на яких вони були укладені; або
• до їх припинення (розірвання).

Як звітувати. Після 10 вересня, якщо замовник проводить закупівлю згідно з вимогами чинного законодавства без використання ЕСЗ і вартість закупівлі дорівнює або перевищує 50  тис. грн, він оприлюднює в ЕСЗ звіт про договір про закупівлю, укладений без використання ЕСЗ, не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня укладення такого договору.

З питань технічної реалізації можливостей для такого звітування слід звертатися до ДП«ПРОЗОРРО».


Підготувала редакція журналу «Держзакупівлі»

Закуповуємо в дні війни без помилок — аналіз висновків аудиторів▶
№ 10, 2022
Ремонт медобладнання, засоби оповіщення, шкільні автобуси: які ще платежі дозволили за Постановою № 590