2
Лютий 2023року
організовуємо закупівлі
прямий договір

Додаткова угода про розірвання прямого договору, якщо зобов’язання не виконували

Пояснимо, які умови прописати в додатковій угоді про розірвання прямого договору, якщо зо­бо­в’я­зання сторони не виконували. Розберемо, чи публікувати такі зміни до договору в ЕСЗ

Інна Масляна , консультант з публічних закупівель, Черкаси

Ситуація. Замовник за власні кош­ти уклав прямий договір на суму до 50 тис. грн, щоб закупити медичні послуги. Строк дії договору — з 14.06.2022 по 14.06.2023. Упродовж місяців, що вже минули, послуги за цим договором контрагент не надавав. Тож сторони вирішили розірвати договір. Як правильно сформувати умови додаткової угоди та як замовнику показати нульове виконання договору в ЕСЗ?

Рішення. Насамперед важливо згадати, які законодавчі норми діяли на момент укладення договору та на якій підставі замовник укладав договір про закупівлю медичних послуг.

Які вимоги до закупівлі враховувати

Станом на дату укладення договору 14.06.2022 замовники проводили публічні закупівлі відповідно до Постанови № 169, зі змінами, внесеними постановою КМУ від 12.04.2022 № 437. А коли укладали договори, то керувалися нормами Цивільного (ЦК) та Господарського (ГК) кодексів України.

Переліки та обсяги закупівель товарів, робіт і послуг в той період визначали та затверджували відповідними рішеннями замовника незалежно від вартості предмета закупівлі. Діяли окремі вимоги щодо самої закупівлі та оприлюднення інформації про неї в ЕСЗ.

Так, якщо вартість предмета закупівлі становила від 50 до 200 тис. грн або перевищувала 200 тис. грн, замовник міг укласти прямий договір, не включати таку закупівлю до річного плану, а звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної сис­теми закупівель (далі — Звіт), та договір з додатками до нього мав оприлюднити не пізніше ніж через 20 днів з дня припинення чи скасування воєнного стану.

Якщо ж вартість предмета закупівлі не перевищувала 50 тис. грн, то замовник міг провести таку закупівлю двома способами:

  • без використання ЕСЗ, тобто укласти прямий договір і не включати таку закупівлю до річного плану та не оприлюднювати Звіт;
  • із використанням ЕСЗ, зокрема елек­трон­них каталогів, — у такому випадку замовник включав закупівлю до річного плану і далі закуповував за порядком використання електронного каталогу.

У той період деякі замовники ухвалили рішення для себе продовжувати вносити закупівлі до річного плану та оприлюднювати Звіти. Чи вважається таке оприлюднення інформації порушенням? Ні, адже у статті 164-14 КпАП, що визначає адміністративну відповідальність за порушення законодавства про закупівлі, немає складу правопорушення для такого випадку.

Свою позицію щодо порядку проведення закупівель в період, коли замовник укладав договір, упов­новажений орган зазначив у листі від 22.04.2022 № 3304-04/16796-06.

Отже, якщо замовник уклав прямий договір на медичні послуги на суму 48 тис. грн за Постановою № 169, оприлюднив Звіт, а тепер вносить зміни до укладеного договору, то обов’язку оприлюднити такі зміни в ЕСЗ немає.

Якщо під час укладення прямого договору замовник керувався частиною 3 статті 3 Закону № 922, зокрема оприлюднював в ЕСЗ щодо такої закупівлі річний план та Звіт, він також не зо­бо­в’я­заний оприлюднювати ані договору, ані зміни до нього. Закон № 922 не встановлює таких вимог, хоча й не забороняє замовнику це робити за власним рішенням.

Які умови прописати в додатковій угоді  

Додаткова угода про розірвання прямого договору є його невід’ємною частиною.

Коли укладаєте додаткову угоду про розірвання договору, посилайтеся у ній на:

  • пункт договору, який передбачає умови та право сторін достроково розірвати договір;
  • відповідні статті ЦК та ГК, зокрема статті 651—654 ЦК, статтю 188 ГК.

Для того щоб сформувати умови додаткової угоди про розірвання договору і відобразити нульове виконання договору на момент розірвання, скористайтеся Зразком.

Зразок

додаткової угоди про розірвання договору, зобов’язання за яким сторони не виконували


Натисніть на зображення, щоб переглянути та скачати


  1. Які вимоги до закупівлі враховувати
  2. Які умови прописати в додатковій угоді  
Матеріали для скачування:
Вносимо зміни до договору, коли скасували пільги з оподаткування
№ 2, 2023
Зберігаємо належно документи з питань публічних закупівель