2
Лютий 2024року
Експертус Держзакупівлі пояснює

Закупівлі медичних виробів та лікарських засобів на 2024 рік: враховуємо зміни

Що врахувати замовникам, у яких заплановані закупівлі медичних виробів та лікарських засобів на 2024 рік? Чи можна тепер їх закуповувати за 20%-вими додатковими угодами на продовження дії договорів, укладених у 2023 році? Адже постановою КМУ від 05.01.2024 № 34 були внесені зміни до додатка до Особливостей


Ще більше

відеопояснень у добірці

Пояснює Тетяна Колісник, консультант з публічних закупівель

Це запитання пов’язане з останніми змінами, які відбулися щодо публічних закупівель. Вони набули чинності 20.01.2024.

Так, постанова КМУ від 05.01.2024 № 34 внесла зміни до:

З огляду на зміни у додатку до Особливостей були викладені в новій редакції:

  • розділ «Лікарські засоби»;
  • розділ «Медичні вироби».

Нагадаю: додаток до Особливостей містить перелік лікарських засобів і медичних виробів, які замовники — заклади охорони здоров’я, структурні підрозділи з питань охорони здоров’я обласних та Київської міської державних (військових) адміністрацій — повинні закуповувати виключно шляхом проведення закупівель через електронний каталог.

Коли застосовувати

Розділ «Лікарські засоби» набуває чинності в новій редакції з 1 березня 2024 року.

Тобто до 29 лютого 2024 року ми використовуємо поточну редакцію розділу «Лікарські засоби».

При цьому розділ «Медичні вироби» набув чинності вже з 20 січня 2024 року.

Замовники, які здійснюють закупівлі медичних виробів, повинні його вже врахувати.

Як бути з договорами, продовженими на 20%

Що з цього приводу наголошують Особливості?

Пункт 19 Особливостей наголошує на тому, що істотні умови договору про закупівлі, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 Особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім окремих випадків.

Підпункт 8 пункту 19 Особливостей одним з таких випадків визначає зміну умов у зв’язку із застосуванням положень частини 6 статті 41 Закону № 922. Частина 6 статті 41 Закону № 922 наголошує на тому, що дія договору про закупівлю може бути продовжена на строк, достатній для проведення процедури закупівлі/ спрощеної закупівлі — звертаю вашу увагу, я виділила спеціально це окремим кольором, — на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20% суми визначеної в початковому договорі про закупівлю, укладеному в попередньому році, якщо видатки на досягнення цієї цілі затверджено в установленому порядку.

Договір про закупівлю — це договір, який сторони укладають:

  • за результатами відкритих торгів;
  • за результатами закупівлі через електронний каталог для товарів;
  • відповідно до пункту 13 Особливостей;

А якщо врахувати, що в нас є категорія замовників, які працюють за Постановою КМУ «Деякі питання здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану» від 11.11.2022 № 1275 і, керуючись положеннями цієї постанови, здійснюють спрощені закупівлі відповідно до статті 14 Закону № 922, то договір, укладений за результатами такої спрощеної закупівлі є також договором про закупівлю.

Коли ми продовжуємо дію договору на 20%, повинні врахувати, що договір збільшується на 20% від суми попереднього договору з урахуванням всіх змін і доповнень щодо вартості цього договору. Тобто коли продовжуємо договір на 20%, ми дивимося на остаточну суму, яка у нас була в договорі, і саме від неї ми відраховуємо 20%.

Із цього всього ми робимо висновок: для того щоб мати можливість продовжити дію договору на 2024 рік на підставі частини 6 статті 41 Закону № 922, ми повинні провести процедуру закупівель.

На сьогодні, якщо керуватися положеннями Особливостей, то ми маємо лише одну єдину процедуру закупівлі — відкриті торги.

Замовники, які працюють відповідно до Постанови № 1275, можуть говорити також про спрощену закупівлю.

Тому ще раз повторюся: для того щоб скористатися можливістю продовжити дію договору на 20% на наступний рік, замовники зобов’язані провести відкриті торги.

Тож застерігаю: якщо ви на 2024 рік:

  • здійснюєте закупівлю шляхом укладення прямого договору відповідно до пункту 13 Особливостей,
  • проводите закупівлю через електронний каталог шляхом проведення запиту ціни пропозицій, — то проведення таких видів закупівлі не дає вам права застосовувати частину 6 статті 41 Закону № 922. Тобто у вас немає правових підстав для продовження дії договору на 20% на наступний рік.

Тому обов’язкова умова — це проведення відкритих торгів.

Які граничні межі для закупівель за старим порядком

Враховуючи положення Особливостей, Закону № 922 і тих змін, які відбулися 20 січня з огляду на Постанову № 34, розглядаємо запитання нашого читача в комплексі. Були внесені зміни. І що ми можемо врахувати як замовники, якщо в нас на 2024 рік заплановані закупівлі і товарів медичного призначення, і лікарських засобів?

Якщо замовником до 19 січня включно були оголошені відкриті торги на закупівлю медичних виробів — на ті предмети закупівлі, які вже з 20 січня потрапили в додаток до Особливостей, то у такому випадку замовник має право скористатися нормами частини 6 статті 41 Закону № 922 щодо продовження дії договору на 20%.

Адже дотримується певна умова, визначена частиною 6 статті 41 Закону № 922, — ми проводимо відкриті торги, і ці відкриті торги ми проводимо правомірно.

Чому саме медичних виробів? Тому що перелік лікарських засобів залишається на сьогодні незмінним. Для лікарських засобів у нас гранична межа — це 29 лютого 2024 року.

Резюмуємо

Тож чи можна закуповувати за 20%-вими додатковими угодами? Чи можна продовжувати дію договорів на 2023 рік у зв’язку з цими змінами?

Якщо, маючи намір продовжити дію договору про закупівлю на 2024 рік, з якихось міркувань ви не оголосили ще відкриті торги на закупівлю медичних виробів, які з 20 січня 2024 року потрапили в додаток до Особливостей, то майте на увазі: у вас вже відсутні підстави для продовження договору на 20%. Оскільки з 20 січня такі медичні вироби потрібно закуповувати лише через електронний каталог (запит пропозицій постачальників).

Запит пропозицій постачальників не є процедурою закупівлі. А отже, проведення такого виду закупівлі у 2024 році не дає право замовнику продовжити дію договору 2023 року на 2024 рік згідно з положеннями частини 6 статті 41 Закону № 922.

Формуємо стратегію планування публічних закупівель 2024 року в умовах воєнного стану
№ 2, 2024
Свіжі зміни до Особливостей: що нового в медичних закупівлях