Проводимо розрахунки з Нафтогаз Трейдингом за актом звірки та закриваємо договір у Казначействі
Експерт підкаже, як діяти, якщо отримали додаткову угоду від Нафтогаз Трейдингу без суми договору, а Казначейство не приймає її через «нульову суму». Поради допоможуть правильно завершити договірні зобов’язання
Ситуація
Нафтогаз Трейдинг надав замовнику додаткову угоду про розірвання договору і не зазначив суми. Компанія обіцяє надати пізніше акт звірки. Орган Казначейства не приймає додаткову угоду, у якій не визначена сума зміни договору (тобто угода з нульовою сумою). Чи правомірні дії казначеїв?
Рішення
Якщо потрапили в схожі ситуації, зверніться до ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» (далі — Нафтогаз Трейдинг) за телефоном гарячої лінії або на електронну пошту з проханням визначити в додатковій угоді дату після підписання акта звірки. Чому це важливо — розбираємо.
Що потрібно, щоб завершити договірні зобов’язання та «закрити» договір в Казначействі
Наближається закінчення опалювального сезону. А отже, більшість замовників мають провести остаточні розрахунки за договорами про закупівлю природного газу, укладеними з Нафтогаз Трейдингом.
Нафтогаз Трейдинг постачає замовникам природний газ за чітко встановленою ціною до 30 квітня 2025 року (включно) відповідно до вимог Постанови № 812.
Договір про закупівлю природного газу, який укладали замовники із Нафтогаз Трейдингом (далі — Договір), містить однакові для усіх замовників умови постачання та розрахунків.
Так, пункт 13.1 Договору передбачає, що він діє в частині постачання газу до 30 квітня 2025 року (включно), а в частині розрахунків — до повного їх виконання. Продовжити або припинити Договір можливо за взаємною згодою сторін, якщо підписати додаткову угоду до Договору.
Тобто за умовами Договору замовники мають право отримувати природний газ до 30.04.2025. Після цієї дати ще є час розрахуватися за отриманий газ відповідно до термінів та умов, визначених у пункті 5.1 Договору. Остаточний розрахунок за фактично переданий природний газ замовник має зробити до 15 числа (включно) місяця, наступного за розрахунковим.

Перед тим як провести остаточні розрахунки, замовник має точно знати:
- який об’єм природного газу він використав за весь період дії Договору;
- скільки коштів вже сплатив;
- скільки коштів лишилося оплатити.
Для цього й передбачений пункт 5.5 Договору. У ньому сторони прописали, що звірку розрахунків та/або фактичного обсягу використання природного газу здійснюють протягом 10 днів з моменту письмової вимоги однієї зі сторін, яку підписала уповноважена особа на підставі відомостей про фактичну оплату вартості використаного природного газу споживачем та актів його приймання-передачі.
Нафтогаз Трейдинг у роботі із замовниками практикує оформлення Акта звірки взаєморозрахунків (далі — Акт) за фактично спожитий природний газ.
В Акті зазначають:
- суми і дати оплати за Договором за даними споживача та постачальника;
- розбіжність між цими сумами — за її наявності.
Коли сторони Договору підписують такий Акт, вони доходять згоди про обсяги сплачених коштів. Після цього стає зрозуміло, скільки залишилося несплачених за Договором коштів та на яку суму його можна зменшити.
Отже, Акт — підстава, щоб привести у відповідність суми Договору та зареєстровані в органі Казначейства бюджетні зобов’язання за цим Договором.

Зважте: Акт не повинен містити суми платежів, які замовник здійснював на виконання попереднього договору, укладеного з Нафтогаз Трейдингом. Адже бюджетні зобов’язання Казначейство зніматиме за дійсним договором, номер якого сторони зазначили в Акті.
Після того як замовник та постачальник узгодили та підписали Акт, вони можуть підписувати додаткову угоду про розірвання Договору. Адже допоки не узгоджені дані щодо обсягів фактично сплачених коштів, невідомо, на яку суму можна зменшити Договір.
Які підстави для зміни умов бюджетних зобов’язань та який порядок їх реєстрації
Замовники реєструють бюджетні зобов’язання за укладеними договорами про закупівлю або зміни до них відповідно до вимог Порядку № 309.
Замовник може змінити умови бюджетного зобов’язання, зокрема зменшити суми за договором про закупівлю, за додатковою угодою. У такому разі потрібно протягом 7 робочих днів з дати, коли сторони уклали додаткову угоду, подати до органу Казначейства, що обслуговує замовника:
- Реєстр бюджетних зобов’язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів (далі — Реєстр);
- відповідні підтвердні документи щодо уточнення реквізитів та показників таких бюджетних зобов’язань — тобто додаткову угоду.
Такі вимоги встановлює пункт 2.9 Порядку № 309.

Отже, після того як замовник та постачальник провели остаточні розрахунки за Договором та підписали Акт, вони можуть укласти додаткову угоду. У такій угоді й визначать суму, на яку зменшують Договір.
За підсумками звіряння сторони можуть виявити, що суму Договору зменшувати не потрібно. Це означає, що умови бюджетних зобов’язань не змінюються. Тож і подавати до органу Казначейства додаткову угоду з «нульовою сумою» не потрібно.
До того ж технічні можливості програмного забезпечення, яке використовує замовник для подання документів до органу Казначейства, не дають змоги створити Реєстр з «нульовою сумою».
Резюмуємо
Замовник може реєструвати в органі Казначейства зміни до умов бюджетних зобов’язань — додаткову угоду, якщо сторони змінюють суму Договору. Якщо ж зміна суми не відбувається, то й реєструвати немає чого.

Замовник може дізнатися, чи потрібно зменшувати суму Договору, після того як проведе остаточні розрахунки за спожитий газ і підпише Акт. Тобто спочатку потрібно дочекатися Акта від Нафтогаз Трейдингу, щоб зрозуміти, на яку суму необхідно зменшити Договір.
Не порушуйте терміни реєстрації зміни умов бюджетних зобов’язань на понад 7 робочих днів з дати підписання додаткової угоди. У такому разі орган Казначейства може застосувати попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства на підставі статей 116—117 Бюджетного кодексу України. Та якщо Договір необхідно зменшити, додаткову угоду орган Казначейства все ж зареєструє.
