Коли можна закупити електроенергію за прямим договором за Постановою № 169
На запитання наших читачів відповідає Ганна Севостьянова,
консультант з публічних закупівель, канд. економ. наук, Київ
Деякі питання оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану КМУ визначив постановою від 28.02.2022 № 169 (далі — Постанова № 169).
Ця постанова КМУ наразі є чинною, тож замовники можуть використовувати її норми за наявності обставин для проведення закупівель, які об’єктивно пов’язані з виконанням повноважень та/або вжиттям необхідних заходів під час дії особливого правового режиму воєнного стану.
Тож за таких умов та за наявності обґрунтування нині замовник може скористатися нормами Постанови № 169, щоб закупити електроенергію за додаткові кошти у період дії воєнного стану.
У разі, коли замовнику додатково виділили кошти на закупівлю електроенергії у розмірі більше ніж 50 тис. грн, закупити електро енергію можна так:
- провести спрощену закупівлю за Постановою № 169;
- купити на Prozorro Market за запитом ціни пропозицій.
Підпункт 1 пункту 1 Постанови № 169 визначає, у яких виняткових випадках замовник може для закупівлі товарів, робіт, послуг не проводити спрощеної закупівлі або не використовувати Prozorro Market, а укласти прямий договір без використання ЕСЗ.
З огляду на ці виняткові випадки, для закупівлі електроенергії прямий договір можна укладати, якщо:
- замовник не встиг укласти з постачальником договір про закупівлю електроенергії або такий договір сторони розірвали з будь-яких причин і, як наслідок, замовник залишився без постачальника електроенергії, замовник укладає договір з постачальником універсальних послуг;
- замовник перебуває в зоні воєнних (бойових) дій;
- у замовника відсутня технічна можливість використовувати ЕСЗ і це замовник може документально підтвердити.
Додаткові кошти за кодом ДК у разі закупівлі за Постановою № 169 сумувати не потрібно. Закупівлі на додаткові кошти розглядають як новий предмет закупівлі. Мінекономіки неодноразово наголошувало на позиції, що вид закупівлі для такого предмета закупівлі замовник повинен визначати з урахуванням вартісних меж, визначених Законом № 922, та категорії замовника.