11
Листопад 2023року
Експертус Держзакупівлі пояснює

Якими документами підтверджувати відсутність конкуренції з технічних причин

Якими документами підтверджувати відсутність конкуренції з технічних причин?


Ще більше

відеопояснень у добірці

Пояснює Тетяна Колісник, консультант з публічних закупівель

«Це запитання, пов’язане із укладенням договорів за пунктом 13 Особливостей. Адже саме пункт 13 Особливостей передбачає можливість укладення договору без проведення відкритих торгів чи застосування електронного каталогу для закупівлі товарів саме у разі, коли товари, роботи, послуги можуть бути виконані, поставлені чи надані виключно певним суб’єктом господарювання за відсутності конкуренції з технічних причин, яка повинна бути документально підтверджена замовником.

Що повинні врахувати замовники?

Справа в тому, що ні Закон № 922, ні Особливості, ні інші нормативно-правові акти, які дотичні до сфери публічних закупівель, чітко не визначають способу документального підтвердження та переліку тих документів, які повинні бути в наявності в замовника для того, щоб застосувати підставу для укладення договору саме з причини відсутності конкуренції з технічних причин.

Об’єктивно кожна ситуація повинна розглядатися окремо, кожна закупівля повинна розглядатися окремо. Перелік документів, інформації, які можуть мати місце в тому чи іншому випадку, залежатиме від конкретної закупівлі.

Тобто кожен випадок потрібно розглядати окремо.

Розглянемо до прикладу — водопостачання та водовідведення.

Найчастіше підстави для укладення договору за пунктом 13 Особливостей використовуються саме у випадку, коли замовники укладають договори з монополістами. Частиною 2 статті 5 Закону України «Про природні монополії» від 20.04.2000 № 1682-III чітко визначено, що зведений перелік суб’єктів природних монополій веде АМКУ на підставі реєстрів суб’єктів природних монополій у сфері житлово-комунального господарства, які формує НКРЕКП, а в інших сферах, в яких діють суб’єкти природних монополій, — національними комісіями регулювання природних монополій у відповідній сфері або органами виконавчої влади, що здійснюють функції такого регулювання до створення зазначених комісій.

Розпорядженням АМКУ від 28.11.2012 № 874 затверджений Порядок складання та ведення зведеного переліку суб’єктів природних монополій. Відповідно до пункту 7 цього Порядку зведений перелік суб’єктів природних монополій розміщується щомісяця до 20-го числа на офіційному вебсайті АМКУ.

У березні поточного року АМКУ, незважаючи на воєнний стан, відновив оприлюднення зведеного переліку природних монополій.

До 20-го числа кожного місяця АМКУ оприлюднює відповідний зведений перелік природних монополій.

Нас, наприклад, цікавить питання водопостачання.

Запускаємо пошукове слово «водопостачання» і знаходимо:

  • учасників;
  • в яких сферах вони працюють;
  • в яких областях ведуть діяльність;
  • іншу інформацію.

Тобто є підтвердження відносно того чи іншого учасника, що він є монополістом.

Якщо виникає запитання, якими документами підтверджувати відсутність конкуренції з технічних причин, і розглядати це саме у конкретній ситуації водопостачання/водовідведення, то в якості таких документів і обґрунтування виступатимуть посилання на відповідні нормативно-правові акти, наведені в описовій частині обґрунтування.

Також скачуємо собі зведений перелік суб’єктів природних монополій, який у подальшому буде виступати як документальне підтвердження відсутності конкуренції з технічних причин».

Чи можна додатковою угодою повернутися до початкової, не зменшеної, суми договору
№ 11, 2023
Закупівля обладнання для медзакладу: коли застосовувати локалізацію