11
Листопад 2023року
Експертус Держзакупівлі пояснює

Чи можна додатковою угодою повернутися до початкової, не зменшеної, суми договору

Замовник і постачальник уклали додаткову угоду до тендерного договору, якою зменшили суму договору. Це сталося помилково. Замовник лише хотів, щоб постачальник переглянув ціни на сезонні овочі та фрукти, а не зменшував суму договору. Чи можна виправити таку ситуацію укладенням додаткової угоди та повернутися до початкової суми договору?


Ще більше

відеопояснень у добірці

Пояснює Тетяна Колісник, консультант з публічних закупівель

«Почнемо з термінології й азів законодавства.

Відповідно до термінології Закону № 922 договір про закупівлю — це господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі, спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.

На цьому наголошує пункт 6 частини 1 статті 1 Закону № 922.

Пункт 17 Особливостей передбачає, що договір про закупівлю за результатами проведеної закупівлі згідно з пунктами 10 і 13 Особливостей укладається відповідно до Цивільного (ЦК) і Господарського кодексів України (ГК) з урахуванням положень статті 41 Закону № 922, крім частин 2—5, 7—9 статті 41 Закону № 922 та Особливостей.

Також не забуваємо, що у нас є пункт 19 Особливостей, який регламентує механізм зміни істотних умов договору, зокрема передбачає випадки зміни істотних умов договору.

Оскільки договір про закупівлю укладається відповідно до положень ЦК і ГК, звертаю вашу увагу на частину 1 статті 654 ЦК.

Зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає зі звичаїв ділового обороту.

Чи можна виправити помилку, яка сталася під час укладення додаткової угоди?

Варто все ж таки звернути увагу на те, що чинне законодавство не передбачає внесення змін до додаткових угод у разі допущення помилок, зокрема технічних, при їх укладанні.

З іншого боку, немає заборони про те, що не можна внести відповідні зміни до додаткової угоди.

Крім того, достатньо багато випадків саме на практиці, коли при допущенні певних помилок, в переважній більшості випадків технічного характеру, сторони наступною додатковою угодою викладають попередню додаткову угоду в новій редакції.

Тому з огляду на викладене сторони з метою виправлення допущених помилок, зокрема технічних, можуть розглянути внесення змін до додаткової угоди, в якій була вже допущена така помилка».

Як відтермінувати в договорі про закупівлю строк виконання зобов’язань
№ 11, 2023
Якими документами підтверджувати відсутність конкуренції з технічних причин