3
Березень 2024року
Експертус Держзакупівлі пояснює

Помилково закрили звітом договір, який ще діє: чи виконувати договірні зобов’язання

Уповноважена особа випадково в електронній системі закупівель закрила звітом про виконання договір, зобов’язання за яким ще не виконали і строк дії в якого ще не завершився. Скажімо, договір діє до 31 грудня 2024 року. Виникає запитання: як бути? Чи можна працювати за цим договором? Чи можна проводити оплату за таким договором?


Ще більше

відеопояснень у добірці

Пояснює Тетяна Колісник, консультант з публічних закупівель

«Періодично у замовників така проблема може мати місце. Розберемо її.

Особливості договору

Господарські договори укладають за правилами, встановленими Цивільним кодексом України (ЦК) з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України (ГК), іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів (ч. 7 ст. 179 ГК).

Договір є обов’язковим для виконання сторонами (ч. 1 ст. 629 ЦК).

Строк дії договору — це час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов’язки відповідно до договору (ч. 1 ст. 631 ЦК).

Тож, керуючись положеннями ГК і ЦК, робимо висновок, що помилкове оприлюднення звіту про виконання договору не впливає на чинність такого договору.

Тобто договір про закупівлю залишається таким, що діє, попри те, що в електронній системі закупівель він закритий звітом про виконання договору.

І якщо виникає запитання, чи можна працювати за таким договором, відповідь — так. Проте потрібно врахувати певні особливості.

Особливості оприлюднення

Особливості роботи з договорами про закупівлю полягають в тому, що періодично в такий договір сторони вносять зміни.

Наприкінці, коли договір завершить свою дію або коли він буде виконаний, виникне потреба оприлюднити звіт про виконання договору про закупівлю. І стане запитання, яким чином можна виправити ситуацію.

На жаль, у цій закупівлі ми не можемо уже виправити ситуацію.

Утім, кожен замовник повинен пам’ятати, що наше завдання як замовників полягає в тому, щоб своєчасно і в повному обсязі оприлюднити інформацію та документи в електронній системі закупівель щодо тієї закупівлі, яку здійснюємо.

Варіант рішення, який можемо запропонувати в такій ситуації

У системі створіть звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель. Це єдиний документ, який дасть змогу замовнику щось створити і щось оприлюднити без прив’язки до конкретної закупівлі.

При цьому рядок річного плану не створюйте — адже закупівля вже створена.

Також потрібно в якийсь спосіб ідентифікувати, охарактеризувати ті дії, які вчиняєте саме в такий спосіб в електронній системі закупівель. Один із варіантів, я би рекомендувала такий.

Коли будете вписувати назву предмета закупівлі — і не просто назву предмета закупівлі, а найменування, яке у подальшому з’являтиметься в електронній системі закупівель як заголовок закупівлі, — назвіть його якось на зразок:

«Оприлюднення інформації та документів в електронній системі закупівлі відносно закупівлі (такої-то) номер (такий-то) у зв’язку з помилково оприлюдненим звітом про виконання договору».

Усю подальшу інформація про цю закупівлю — повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю, а також звіт про виконання договору — будете оприлюднювати вже під таким звітом.

Першим документом, який можете оприлюднити під таким звітом, — може бути повідомлення, складене в довільній формі. У ньому зазначте, що в електронній системі закупівель був випадково і помилково оприлюднений звіт про виконання договору. Тому тепер в такий спосіб ви повідомляєте про те, що договір діє і що звіт — то була просто помилка. Але оскільки в інший спосіб у вас немає можливості оприлюднювати інформацію, ви здійснюєте це саме через такий звіт.

Резюмуємо

Тож, коли виникає запитання, чи можна працювати за договором, який випадково закрили в електронній системі закупівель звітом про виконання договору, але який діючий, і чи можна виправити цю ситуацію, ви повинні мати на увазі три висновки.

1. Закриття договору про закупівлю в електронній системі закупівель не свідчить про те, що такий договір вже не діє.

2. За таким договором ми можемо працювати.

3. Виправити допущену помилку можна через опцію створення звіту про договір, укладений без використання електронної системи закупівель».

Чи вимагати від постачальників документи на право підпису договору про закупівлю
№ 3, 2024
Міноборони делегуватиме повноваження для нагальних оборонних закупівель