3
Березень 2024року
Експертус Держзакупівлі пояснює

Чи вимагати від постачальників документи на право підпису договору про закупівлю

Замовник проводить запит пропозицій постачальників. І виникає запитання: чи потрібно вимагати від постачальників документи на право підпису договору про закупівлю? Якщо потрібно, то де формувати вимогу щодо надання таких документів?


Ще більше

відеопояснень у добірці

Пояснює Тетяна Колісник, консультант з публічних закупівель

Розглянемо це запитання спочатку з позиції, чи може замовник вимагати такі документи. А вже потім — розберемо, де можна запитувати або вказувати інформацію чи вимогу до таких документів.

Порядок формування та використання електронного каталогу регламентується постановою КМУ від 14.09.2020 № 822 (далі — Порядок № 822).

Запит пропозицій постачальників не повинен містити вимог до постачальника та інших документів, які не передбачені Порядком № 822 (п. 57 Порядку № 822).

Тому звертаю вашу увагу, що чинне законодавство, зокрема Порядок № 822, не передбачає можливості вимагати від постачальника запиту пропозицій постачальників будь-яких документів.

При цьому в Порядку № 822 сказано, що запит пропозицій постачальників повинен містити проєкт договору з обов’язковим зазначенням підстав та у разі потреби із зазначенням порядку зміни його умов.

Чи означає це, що ми від учасника не маємо права нічого вимагати?

У кого можна вимагати документи

Рекомендую ознайомитися з термінологією пункту 2 Порядку № 822. Ним встановлено, що є поняття «постачальник», а є поняття «переможець відбору».

Постачальник — це учасник, якого внесено до переліку кваліфікованих постачальників та який має право доступу до електронного каталогу відповідно до вимог установлених Порядком № 822.

Переможець відбору — це постачальник, пропозиція якого визначена економічно вигідною за результатами здійсненого замовником запиту пропозицій постачальників в електронному каталозі.

З цього випливає висновок:

  • щодо постачальника замовник нічого не може встановлювати;
  • оскільки чинне законодавство не містить такої заборони щодо переможця відбору, то з урахуванням зазначеного замовник може встановити вимоги до переможця відбору. Наприклад, в частині документального підтвердження повноважень на підписання договору.

Як вимагати забезпечення виконання договору

Сьогодні часто виникають запитання стосовно можливості використати забезпечення виконання договору при проведенні запиту пропозицій постачальників.

Де встановити такі вимоги до переможця відбору?

Перший варіант. Встановіть у відповідних полях електронної системи закупівель, коли створюєте запит пропозицій постачальників. І на сьогодні таким полем є умови поставки.

Другий варіант. Коли готуєте і оприлюднюєте проєкт договору, то перед проєктом договору в тому ж самому файлі можете:

  • встановити щось на зразок порядку укладення договору про закупівлю;
  • передбачити, які документи для підписання договору повинен надати саме переможець відбору.

Тому звертаю увагу: правильно використовуємо термінологію Порядку № 822. Тобто до переможця відбору ми висуваємо певні умови. Приклад такого порядку укладення договору — у вас на слайді (рис.). Можна використовувати такий варіант.

Коли виникає взагалі запитання, чи потрібно взагалі вимагати від постачальників документи на право підписання договору, укладеного відповідно до пункту 10 Особливостей за запитом пропозицій постачальників, потрібно розуміти, що надання з боку переможця таких документів повинно бути регламентовано і вирішено безпосередньо внутрішніми розпорядчими документами замовника.

Чинне законодавство щодо публічних закупівель, зокрема використання електронного каталогу, не передбачає обов’язку з боку замовника вимагати такі документи, а з боку учасника, постачальника чи переможця відбору — їх надавати.

Тому це внутрішні питання замовника.

Якщо замовник вирішує, що він вимагатиме такі документи, то вимагати він має право саме від переможця відбору, зазначаючи відповідну інформацію або в електронних полях системи, або в складі проєкту договору.

Аналізуємо умови для прямих договорів та обґрунтовуємо рішення у виняткових випадках за пунктом 13 Особливостей
№ 3, 2024
Помилково закрили звітом договір, який ще діє: чи виконувати договірні зобов’язання