1
Січень 2024року
запитання — відповідь

Чи може ФОП підтвердити аналогічний досвід договором про спільну діяльність

На запитання наших читачів відповідає Ніна Абаімова,
консультант з публічних закупівель, Київ

Чи може ФОП підтвердити аналогічний досвід договором про спільну діяльність?

Ні, не може. Пояснимо чому.

Під час відкритих торгів у тендерній документації замовник зазначає, зокрема:

  • один або кілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 Закону № 922 з урахуванням положень Особливостей;
  • інформацію про спосіб підтвердження відповідності учасників процедури закупівлі установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством (п. 28 Особливостей).

Де про це подивитися:

п. 3 ч. 2 ст. 16 Закону № 922

Замовник може встановити такий кваліфікаційний критерій, як наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів).

Щоб розібратися, чи можна вважати договір про спільну діяльність аналогічним за предметом закупівлі, звернімося до положень Цивільного кодексу України (ЦК).

Предмет договору про спільну діяльність — зобовʼязання сторін (учасників) спільно діяти без створення юридичної особи для досягнення певної мети, що не суперечить закону (ст. 1130 ЦК).

Спільну діяльність сторони (учасники) можуть здійснювати на основі об’єднання вкладів учасників (просте товариство) або без об’єднання вкладів учасників.

Договір про спільну діяльність визначає:

  • умови провадження спільної діяльності, спільних дій учасників або ведення їхніх спільних справ;
  • правовий статус виділеного для спільної діяльності майна;
  • покриття витрат та збитків учасників, їх участь у результатах спільних дій;
  • спосіб і частки розподілу прибутку між учасниками;
  • інші умови.

За результатами процедури закупівлі замовник укладає договір про закупівлю. Це господарський договір, що укладають замовник і учасник за результатами проведення процедури закупівлі / спрощеної закупівлі та який передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару. Тобто за договором про закупівлю одна сторона передає другій товар, надає послугу чи виконує роботу на замовлення, а інша сторона проводить оплату за отримані матеріальні блага.

Натомість за договором про спільну діяльність одна сторона другій нічого не передає і не продає, а інша — не зобовʼязується за це провести оплату на її користь. Тому договір про спільну діяльність не можна вважати аналогічним (подібним) за предметом закупівлі.